בדיקת ליקויי בניה בדירה יד שניה

קניית דירה יש שנייה בדרך כלל תהיה יקרה יותר מקניית דירה חדשה, למרות שעובדה זו יכולה להישמע מנוגדת להיגיון. לא כמו רכבים, מכונות ניקיון או כל קנייה אחרת שמאבדת מערכה עם השנים, דירה יד שנייה כבר מוכנה לקליטת המשפחה שלכם ולכן המחיר הגבוה. זו גם הסיבה מדוע את בדק הבית תוכלו לבצע עוד לפני שאתם נכנסים וכתנאי לעסקה כולה.

ההבדלים בין בדק בית בדירה חדשה וישנה

קניית דירה חדשה לא רק תהיה זולה יותר, יש כאלוש יאמרו שהיא נוחה יותר. אפשר לעצב את הדירה כפי שרוצים עוד לפני שנכנסים כיוון שהיא תהיה נקייה לחלוטין וללא ריהוט ותהיה ממש 'חדשה מהניילונים' בביטוי שכבר נכנס כמטבע לשון בציבור הישראלי. עם זאת, בדק בית בדירה חדשה לא יכול להתבצע לפני הקנייה, כי הדירה עוד לא קיימת אלא בשלבי בנייה, וגם לא אחרי כניסתכם אליה כיוון שליקויי בנייה יצוצו רק אחרי שתגורו בה כמה חודשים. עם זאת, בדירה יד שנייה אין סיבה לא לבדוק את כל חלקיה בבדק בית מעמיק עוד לפני שאתם משלמים.

האם אפשר להתנות את הקנייה בבדק בית?

למעשה, ליקויי הבנייה יכולים להיות חמורים עד כדי כך שתשנו את דעתכם ולא תרצו לקנות את הדירה אלא להמשיך לחפש אחרת. לעתים ליקויי הבנייה רבים וחמורים מה שהופך את ההתעסקות ללא כלכלית עבורכם אפילו אם המחיר של הדירה יירד או שהבעלים שלה יתקן אותם, הרי זה ייקח זמן. אפשר ואף מומלץ להתנות את רכישת הדירה בבדק בית שיבדוק את ליקויי הבנייה אך כמובן כדאי לדון על זה בנימוס עם הבעלים הישן שמצדו יבטיח לכם שהיא נקייה מתקלות, מה שכמובן לא אמור להתקבל על ידכם בשום פנים ואופן כי רק חברת ביקורת מבנים תוכל להבטיח זאת.

מדוע ניתן לבדוק את הליקויים לפני הקנייה?

חשוב להסביר את הנקודה הזו היטב כדי שתבינו מדוע בדק הבית חשוב. ליקויי בניה יכולים להופיע בכל דירה אפילו בדירה שעברה שיפוצים ומתוחזקת כל הזמן. ליקויי בנייה אינם מעידים בהכרח על הזנחה אלא יכולים מפגיעה חיצונית כלשהו ולעתים אפיו מהשכן, כמו למשל נזילה בצנרת שלו שגרמה לקיר שלכם להיות רטוב ולבודד באופן תרמי בצורה ירודה. רוב ליקויי הבנייה יופיעו רק אחרי שגרים בה דיירים ואחרי זמן מה, ולכן יש ויכוחים רבים על מועד הופעת הליקויים והאם הם נחשבים לבעיות טבעיות שכלולים בנזקי הזמן. בדירה שתקנו לא צריכים להיות ליקויים כלל ועל כן יש לבדוק.

מי יכול לבצע את בדק הבית?

את בדק הבית יכולה לבצע אך ורק חברה מנוסה עם רישיון לביצוע כל הבדיקות כאשר בעלי מקצוע שונים מתחומים רבים ישתתפו בה. מהנדסים שיבדקו את שלד הבטון של המבנה ואת מערכת החשמל, יחד עם בדיקת הריצוף, החיפויים וכל מה שלמעשה נכלל בערך הדירה ולעתים מוקצן לערכים העליונים בלי הצדקה. כמו כן, יש לבדוק את היתרי הבנייה של המקום ואת הנתונים שלו בהתאם לשרטוטים הראשוניים שכן יש דירות רבות שבחלקן יכללו בנייה לא חוקית.

מה עושים עם הליקויים?

בדיקה כה מקיפה של הדירה יכול להוליד ליקויי בנייה רבים אך השאלה מה עושים מכאן. אם בדקתם את הדירה לפני שנכנסתם אליה כמובן שתוכלו לבחור שלא לקנות אותה, אך עדיין יש סיכוי שאתם אלו שתשלמו עליה ועל כך תצטרכו להתדיין מול הבעלים שלה, שהוא מצדו יתנה את התשלום מצדו רק בקנייתה. במידה ויש ליקויים תוכלו לתקן אותם בעצמכם ולקבל מחיר זול יותר או לבחור להיכנס אליה רק כאשר אלו יתוקנו.

סגור לתגובות.